Prioritou těchto doplňků je rychlé zvýšení hladiny glukózy v krvi. Jejich cílem je udržovat stabilní hladinu krevního cukru, což má za následek efektivní trénink/fyzickou námahu (což je důležité zejména pro kulturisty a fitness praktiky).
Složení – jak název napovídá, tyto doplňky obsahují mnoho účinných látek, které se navzájem podporují ve svém působení. Obsahují jako přísadu (doplněk): l-glutamin, taurin, velkou dávku potřebných vitamínů, dextrózu a další potřebné pomocné látky. Takto bohaté složení má za následek obrovskou dávku energie, která je při zvýšeném a dlouhotrvajícím tréninku nezbytná.
Benefity – dávka energie, která se získá díky vícesložkovým karbo suplementům, má pozitivní vliv na kvalitu a intenzitu cvičení a průběh celého tréninku. Takový doplněk tedy přispívá k silnému anabolickému a antikatabolickému účinku, který je při silových a vytrvalostních cvičeních elementární.
Odrůdy kreatinu obsažené v živinách
Kreatin monohydrát – nejběžnější a nejjednodušší forma kreatinu. Má velmi vysokou vstřebatelnost a dobře se vstřebává. Dokonale napumpuje svaly. Je to odrůda kreatinu, která je určena především začátečníkům: sportovcům, kulturistům, lidem spojeným s fitness.
TCM kreatin malát – je ester kreatinu. Tato odrůda se mnohem lépe vstřebává než kreatin monohydrát (vstřebává se rychleji do krevního řečiště). TCM kreatin malát je určen lidem, kteří již nejsou spokojeni s účinky monohydrátu.
Kreatin citrát – je monohydrát, který je spojen s činiteli cyklu kyseliny citronové. Jeho výhody: nezadržuje vodu v těle, zvyšuje sílu a hmotu (ale pomaleji než monohydrát), má velmi trvalé účinky, pokud jde o vyvinutou svalovou hmotu (odolnější než výše uvedené produkty).
Kreatinpyruvát – jeho nevýhodou je zadržování vody v těle. Pozitivně působí na spalování tuků, proto ho preferují siloví sportovci, kteří chtějí nabrat hmotu, ale bez tukové tkáně.
Mezi další známé odrůdy patří: Creatine Ethyl Ester, Creatine Magnesium Chelate, Creatine Buffered Creatine Monohydrate, Creatine Orotate.
Úkoly leucinu, isoleucinu a valinu, tedy působení aminokyselin obsažených v živinách
Aminokyseliny jsou velmi často důležitou složkou doplňků a živin, protože mají obrovský vliv na svalovou tkáň, jak ji budují, tak přispívají k regeneraci svalových vláken. Navíc jsou důležitým zdrojem energie a síly.
Leucin je jednou z nejdůležitějších aminokyselin preferovaných pro sportovce. Jeho klíčovou úlohou je stimulovat syntézu bílkovin. L-leucin také způsobuje redukci tukové tkáně. Je to aminokyselina užitečná i v potréninkovém období – přispívá k regeneraci a chrání svaly před možností rozpadu.
Isoleucin (L-isoleucin) – je izomer leucinu. Jeho role spočívá především v energetické funkci v těle. Stejně jako leucin je nezbytný v potréninkové fázi (přispívá k regeneraci a rekonstrukci svalů). Spolu s valinem zefektivňuje fyzickou námahu.
Pokud jde o valin (L-valin), je přítomen při syntéze svalových bílkovin, ale také při procesu tvorby energie. Tato aminokyselina navíc snižuje riziko katabolismu.